Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması

Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması

16
2117
Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması
Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması

Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması

Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması, Çocuk Pedagogu, Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti Moda, Çocuk Psikolojisi, Aile sorunlarının çözümü, aile sorunları çocuğu nasıl etkiler, Ergen Psikolojisi, aile sorunları, Çocuk pedagogu Kadıköy, Çocuk Psikoloğu Moda Kadıköy, Oyun Terapisi Cihangir
Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması

Ailevi sorunlar kimi zaman çocuklara yansıyabilmekte ve çocuklarda bir takım sorunlara neden olabilmektedir. Ebeveynler arasında farklı aile yapıları, eşit olmayan görev dağılımı, değişim talebi, gerçek dışı beklentiler, duyguların zamanla değişmesi, iletişimsizlik ve işsizlik gibi nedenlerden kaynaklanabilen tartışmalar, aile fertlerinde görülebilen fizyolojik ya da psikolojik sorunlar, aile içi şiddet, boşanma gibi durumlarda ailevi sorunlardan bahsetmek mümkündür ve bu sorunlar aile içinde çatışmaya neden olabilirler.

Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması
Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması

Çocukların Yanında Kavga Etmek Çocuğu Nasıl Etkiler?

Ebeveyn çatışmasına şahit olmayan çocuklarda güven duygusu gelişmiş olmakla birlikte, ebeveyn çatışmalarından etkilenen çocuklarda bir takım problemler gözlemlenmektedir. Bu çatışmalara şahit olan çocuklarda okul başarılarında düşüş, arkadaşlarıyla geçinememe gibi sorunlar görülebilir. Bunlar dışında içe kapanıklık, uyku ve yeme bozuklukları, alt ıslatma gibi davranışsal problemler olabilir.

Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması--
Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması–

Çatışmanın Sebebi Ben miyim?

Anne baba çatışmasına şahit olan çocuklar, bu çatışmlardan sorumlu kişi olarak kendilerini görebilir ve kendilerinin sevilmediği hissine kapılabilirler. Bu sorunlarla birlikte aile sorunları çocuklar üzerinde farklı sonuçlar da doğurabilmektedir. Ebeveyn çatışmalarından etkilenen çocuklarda ileride saldırgan ve öfkeli davranışlar, evden kaçma, yalan söyleme, alkol, uyuşturucu, sigara kullanımı, hırsızlık,anne ve babadan kopma, aile bireyleri arasındaki bağların azalması gibi sorunlar görülebilir.

Aile içi Çatışmaların Çocuktaki Psikolojik Etkisi

Aile içindeki sorunların devam etmesi ve çözüme ulaşılamaması çocuklarda depresyona yol açabileceğinden çocuğun ruh sağlığının korunması için anne ve babanın bu konuda uzman bir aile veya çocuk terapistine başvurması çok yararlıdır. Böyle bir desteğin  alınmasası durumunda, ailenin ruh sağlığı bozulabileceği gibi çocuğun da ruh sağlığında bozulmalar görülebilir.

Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması-
Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması-

Bazı aileler, aile içinde yaşanan sorunların aile içinde kalması gerektiğini ve bu sorunlarla kendilerinin başa çıkmaları gerektiğini düşünürler ama bazı durumlarda aileler bu sorunların üstesinden tek başlarına gelemeyebilirler. Böyle durumlarda da uzmanlardan yardım almaları gerekir. Lunar Psikoterapi Merkezi’nde uzman psikologlarımız bu sorunların çözümlenmesine yardımcı olmaktadır.

İlgili Diğer Yazılar

Çocuk Odaklı Aile Terapisi

Boşanma ve Psikolojik Etkileri

Ergen ve Ergenlikte Ortaya Çıkan Sorunlar

Çocuk ve Ergen Terapisi

Sınav Kaygısı ve Sınav Kaygısıyla Baş etmek

Çocukluk Çağı Depresyonu

Oyun Terapisi

Aile Sorunlarının Çocuğa Yansıması, aile sorunlarına çözüm, Çocuk Psikiyatrisi, çocuk psikiyatri doktoru, aile sorunları çocuğun gelişimini nasıl etkiler, Çocuk Terapisti Moda, Çocuk Psikolojisi, Ergen Psikolojisi, Çocuk pedagogu Kadıköy, Çocuk Psikoloğu Moda Kadıköy, aile içinde sorunları çözerken nelere dikkat etmeliyiz

16 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz