Çocukluk Çağı Depresyonu

Çocukluk Çağı Depresyonu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagogu, Çocuk Psikoloğu, Oyun Terapisi, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Pedagogu Şişli, Çocuk Psikoloğu Beyoğlu, Oyun Terapisi Cihangir, Çocuk Psikoloğu Anadolu Yakası, Çocuk Psikoloğu Avrupa Yakası, Çocuk Terapisti Şişli
Çocukluk Çağı Depresyonu

Yetişkinler gibi çocukların da çeşitli düzeylerde depresif belirtiler sergilediği dönemler vardır. Bu depresif belirtiler süre ve şiddeti bakımından değerlendirildiğinde klinik anlamda depresyon olarak nitelenebilecek karakterde görülebilir. Bu durumda, çocukluk çağı depresyonundan bahsedilir. Bu psikolojik durumun ortaya çıkmasında etkili olan çeşitli etkenler söz konusudur.

Çocukluk Çağı Depresyonu
Çocukluk Çağı Depresyonu

Öncelikle aile ortamı, stresli yaşam olayları, tıbbi sorunlar ve okul ortamı temel etkenler olarak kabul edilebilir. Bunun dışında çocuğun mizacı depresyon geliştirmeye eğilimli olabilir. Bu, çevresinde olup bitenleri değerlendirme, algılama ve stres verici durumlarla başa çıkma biçimlerinin görece yetersiz kalması anlamına gelir.

En az iki haftadır devam eden, isteksizlik, durgunluk, çökkünlük, huzursuzluk, daha önceleri keyifle katıldığı oyun ve aktivitelerden zevk almama, kararsızlık, okula gitmek istememe, yeme ve uyku bozuklukları, ölüm düşünceleri gibi belirtileri olan depresyon aynı zamanda yıkıcı davranışlarla da kendini gösterebilir. Örneğin; hırçınlık, kavgacılık, yalan söyleme, okuldan ve/veya evden kaçma, sigara-alkol-madde kullanımı, hırsızlık gibi davranışlar depresyon sonucu ortaya çıkabilir. Bazı çocuklarda ise bunlara eşlik eden ya da tek başına ortaya çıkan somatik (bedensel) yakınmalar olabilir: Sık rastlanan karın ağrısı, bulantı, baş ağrısı, kusma ve psikolojik kökenli (psikojenik) bazı cilt hastalıkları bunlar arasındadır.

Belirtilerin kendiliğinden ortadan kalkmasını beklemek depresyonun daha da şiddetlenmesine sebep olacağından mümkün olan en kısa zamanda bir ruh sağlığı uzmanından yardım almak gerekmektedir. Yapılacak ayrıntılı görüşmelerde, çocuk ve aile hakkında detaylı bilgiler edinildikten sonra tedavi planlamasına gidilir. Psikoterapi ve/veya psikofarmakoterapi (ilaç tedavisi) bu planlamaya dahil edilebilecek yöntemlerdir.

İlgili Diğer Yazılar

Çocuk Odaklı Aile Terapisi

Boşanma ve Psikolojik Etkileri

Çocuk Çizimlerini Anlamak 

Çocukluk Çağı Depresyonu

Okul Başarısı

Çocuk Terapisi ve Ergen Terapisi ve Danışmanlığı

Sınav Kaygısı ve Sınav Kaygısıyla Baş Etmek

Oyun Terapisi
Çocukluk Çağı Depresyonu, Çocuk Terapisi, Çocuklarda duygusal sorunlar nelerdir, Çocuğun psikolojisi bozuldu, En iyi Çocuk Psikoloğu Kadıköy, Çocuk Psikolojisi, Davranış problemi, Okul sorunları, Çocuklar neden üzülür

4 YORUMLAR

    • Merkezimize başvurarak oyun terapisi ve çocuk terapisi konusunda uzman terapistlerimizden destek alabilirsiniz.

    • Merkezimize başvurarak oyun terapisi ve çocuk terapisi konusunda uzman çocuk terapistinden destek alabilirsiniz.

Comments are closed.