Ergen ve Çocuk Terapisi

Çocuk Terapisi ve Ergen Terapisi ve Danışmanlığı

Çocuk Terapisi ve Ergen Terapisi ve Danışmanlığı, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagogu, Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti Moda, Çocuk Psikolojisi, Ergen Psikolojisi, Çocuk pedagogu Kadıköy, Çocuk Psikoloğu Moda Kadıköy, Oyun Terapisi, Çocuk Psikoloğu Anadolu Yakası, Çocuk Psikoloğu Avrupa Yakası, Çocuk Terapisti Şişli
Çocuk Terapisi ve Ergen Terapisi ve Danışmanlığı

Ergen ve Çocuk Terapisi ve Danışmanlığı: Neden?

Günümüz dünyasında terapinin önemi artarken, çocuğa yönelik psikolojik destek ve yardım yöntemlerinden en önemlilerinden biri olan çocuk terapisi yaklaşımı da giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Kültürel, sosyal ve akademik alandaki değişimler, farklılaşan değer ve beklentiler insanların , özellikle de çocukların psikolojik dengelerini etkilemektedir ve bazı durumlarda duygusal, blilişsel veya davranışsal alanlarda psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Çünkü çocukluk çağı insan hayatının en kontolsüz, bağımlı hissedilen dönemlerinden biridir. Bu yüzden çocukların değişen hayat koşullarına karşı kırılganlığı oldukça fazladır ve çocuk çevresinde olan olaylardan duygusal olarak en çok etkilenen kişidir.

Çocuk Terapisi Nedir, Ne işe Yarar?

Yapılan araştırmalar, çocukluk döneminde alınan pskoterapi desteği ile, çocukların daha sağlıklı, başarılı ve kendine güvenen yetişkinler olarak hayatlarına devam ettiklerini göstermiştir. Peki çocuk psikoterapisi nedir? Çocuk terapisi yöntemine dair pek çok uzman farklı bir görüş belirtse de, genel olarak bu farklı tanımlamaların ortak noktası, çocuk terapisi yaklaşımının çocuğun dış dünyasındaki olaylar ve bunları deneyimleme şekli arasındaki uzlaşmayı sağlayan iç dünyaya ait kaynakları güçlendirme süreci olduğudur. Bunun aracı olarak da sıklıkla oyun kullanılmaktadır. Çünkü oyun çocukların dilidir, onların iç dünyasını hakkında en açık bilgi veren kaynaktır . Dolayısıyla çocuk terapisi yaklaşımında, çocuk terapisti, oyun aracılığıyla çocukların iç dünyalarını anlamaya, çocuğun içsel çatışmalarını çözümlemeye çalışır. Bu çalışmanın belli bir mekan ve saat ile çerçevelendirilimesi çok önemlidir.

Ne Zaman Bir Çocuk Terapistine Başvurmalı?

Çocuklar, ayrılık, boşanma, bir yakının kaybı, istismar, göç, aile içi şiddet, okulda zorbalık vs gibi ağır durumlarla baş etmekte zorlanırlar ve farklı davranış sorunları gösterebilirler. Böyle önemli hayat değişkilikleri sırasında yada sonrasında bir çocuk terapistinden destek almak ve çocuğun iç dünyasını anlamaya çalışmak çok önemlidir. Bazen de, ebeveyneler olarak, çocuklarınızın hayatında herşeyin yolunda gittiğini düşünürken çocuklarınızın davranışları sizi yada öğretmenlerini endişelendirebilir. Unutmayın ki, çocuklarınızın davranışlarındaki ciddi bir değişiklik, örneğin uyku sorunları, yeme sorunları, alt ıslatma, agresif davranışlar, kaygı sorunları, anlamlandırılamayan okul başarısızlıkları, içe kapanma gibi sorunlar, onların iç dünyasında yolunda gitmeyen bir durumun yardım çağrısıdır. Bu yardım çağrısını duyup, bir çocuk terapistine başvurarak, çocuğunuzun zorlandığı durumları araştırmak, onların yaşadığı ruhsa çatışmayı çocuk terapisi aracılığıyla tedavi etmek ve çocukların sağlıklı gelişimlerini sürdürebilmelerine yardımcı olmak mümkündür.

İlgili Diğer Yazılar

Çocuk Odaklı Aile Terapisi

Boşanma ve Psikolojik Etkileri

Çocuk Çizimlerini Anlamak 

Ergen ve Ergenlik Dönemindeki Çatışmalar

Sınav Kaygısı ve Sınav Kaygısıyla Baş etmek

Çocukluk Çağı Depresyonu

Oyun Terapisi
Çocuk Terapisi ve Ergen Terapisi ve Danışmanlığı, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagogu, Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti Moda, Çocuk Psikolojisi, Ergen Psikolojisi, Çocuk pedagogu Kadıköy, Çocuk Psikoloğu Moda Kadıköy, Oyun Terapisi, Çocuk Psikoloğu Anadolu Yakası, Çocuk Psikoloğu Avrupa Yakası, Çocuk Terapisti Şişli