Çocuklarla Ölümü ve Yası Konuşmak

Çocuklarla Ölümü ve Yası Konuşmak

Çocuklarla Ölümü ve Yası Konuşmak, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagogu, Çocuk Psikoloğu, Çocuk Psikoloğu Mecidiyeköy, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Pedagogu Şişli, Çocuk Psikoloğu Beyoğlu, Oyun Terapisi Cihangir, Çocuk Psikoloğu Anadolu Yakası, Çocuk Psikoloğu Avrupa Yakası, Çocuk Terapisti Şişli
Çocuklarla Ölümü ve Yası Konuşmak

Ölüm bir çoğumuz için düşünmesi, konuşulması zor bir konudur. Biz yetişkinler için anlamlandırması bu kadar zor bir konu iken, çocuklarla bu konuyu paylaşmak haliyle daha zor bir hal alır. Durum böyle olunca, çocukların ölümle ilgili merakları, soruları yada olası bir kaybın çocuklarla paylaşılmasının sıklıkla geçiştirildiği gözlemlenmektedir. Fakat bu konuyu geçiştirmek, bu kavramın bütün gerçekliği ile hala çocuğun iç dünyasında yerini koruduğu gerçeğini değiştirmez. Aksine yetişkinlerin bu konuyu tedirgince görmezden geldiğini gördükçe, çocukşar onları tedirginliğe düşüren ve görmezden gelmek istedikleri bu duruma karşı daha yoğun bir kaygı yaşamaya başlayabilir. Benzer şekilde, bir kayıp yaşandığı zaman, çocuk her koşulda çevresinde olağan dışı bir durum olduğunu sezeceği için bu durumu geçiştirmek yada durumla ilgili yanlış bilgi vermek -seyahete gitti, hasta yatıyor gibi- çocuk için çok daha kafa karıştırıcı ve kaygılandırıcı olacaktır. Ayrıca çocuğun da kaybettiği kişinin yasını aile üyeleri ile birlikte tutma hakkı vardır. Bu nedenle, ölümle ilgili merakları ve kayıpları vakit kaybetmeden çocuklarla açık ve uygun bir dille konuşmak çok önemlidir. Peki ölüm kavramı konuşulurken nelere dikkat edilmeli?

Çocuğun Yaşı

 • 3 yaşından önceki dönemlerde çocuğun ölümü tam kavrayamadığı gözlemlenmektedir. Bu yüzden ölümü daha az korkutucu bulabilirler. Yine de çocuklarla kayı ve ölüm durumu anlatılmadır.
 • 4- 5 yaşlarında ölümü daha iyi anlamaya başlarlar ve bu yüzden yakınlarını kaybetme korkuları da ortaya çıkmaya başlar. ama ölümün geri dönülmez olduğnu kavramak zor olabilir. Bu nedenle “ ne zaman geri gelecek” “ ne zaman benimle tekrar oynayacak” gibi soruları bu dönemde duymak mümkündür.
 • 6-7 yaşlarında çocuklar ölümün geri dönülmez ve evrensel olduğu fikrini daha iyi anlamaya başlarlar
 • 9-10 yaşlarından itibaren ölüm kavramaı tam olarak algılanır

Çocuğa kayıp nasıl anlatılmadır?

 • Çocuklarla ölümü ve yası konuşurken, insanların doğup, büyüyüp ölmek zorunda oldukları, ölümün yaşamın sonu olduğu, ve bu durumun herkes için geçerli olduğunu çocuklara anlatmak gereklidir. Ölümün geri dönülmez olduğu gerçeği de vurgulanmalıdır.
 • Çocuğa böyle bir haberi, güven duyduğu ve yakınhissettiği bir kişinin sakin bir ortamda vermesi daha iyi bir yoldur. Çocuk böylece ilk tepkilerini göstermek konusunda daha rahat olacaktır.
 • Çocuğun bu duruma verdiği tepkileri kontrol etmemek, eleştirmemek çok önemlidir. Onun yaşadığı duyguları anlayarak ona yaklaşamaya çalışmak, ona sarılmak, kucaklamak çocuğa anlaşıldığını ve yalnız olmadığını hissettirecektir.
 • Çocuğun yanında bir yetişkin olarak bu duruma dair hissettiğiniz duyguları göstermeniz, onun da sizinle birlikte bu tepkileri verebilmesi daha sağlıklı bir yas tutma sürecini doğurur. Fakat çok aşırıya kaçan ağlamalar, sinir krizleri yaşandığu takdirde çocuğu o ortamdan uzaklaştırmada fayda vardır.
 • Çocukla ölüm ve yası konuşurken, özellikle de ölen kişiden bahsederken, bizi gökyüzünden izliyor, allah sevdiklerini ya da iyileri yanına alıyor, ebedi bir uykuya daldı, gibi ifadeler çocuklar için çok kafa karıştırıcıdır. Çocukların soyut düşünme becerisi henüz yeterince gelişmediği için bu ifadeler gerçekmiş gibi algılanabilir ve çocukta kaygı, korku, suçluluk gibi duygular uyandırabilir.

Çocukta kayıp sonrası süreç

 • Çocuklar iç dünyalarında önemli yer tutan olayları daha iyi anlamlandırabilmek için oyunla yada resimle bu olayları tekrar yaşamaya hitiyacı vardır. Çocularla ölüm üzerine oynadıkları oyunlara ve resimlere müdehale etmeden, sabırla eşlik etmek, çocukların bu acıyla daha iyi başetmelerini sağlayacaktır.
 • Daha fazla zaman geçirmeye çalışmak ve sıkça fiziksel temas kurmak bu sürecin daha rahat atlatılmasına yardımcı olacaktır.
 • Çocuğu olası kafa karışıklıklarından uzaklaştırabilmek için bu konu hakkında soru sormasını cesaretlendirmek, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlamak konusunda onlara yardımcı olmaya çalışmak gereklidir.
 • Tüm bunlara karşın ölüm kavramı oldukça karmaşık ve içinde çıkılması zor bir durumdur. Çocukların yaşanan kayıp birlikte alt ıslatmai öfke krizleri, içe kapanma, derslere ilgisizlik gibi davranış değişimleri göstermesi çok olağandır. Böyle durumlarda, bir uzman eşliğinde bu kayıbı çalışmak gereklidir.

İlgili Diğer Yazılar

Çocuk Odaklı Aile Terapisi

Boşanma ve Psikolojik Etkileri

Çocuk Çizimlerini Anlamak 

Çocukluk Çağı Depresyonu

Çocuk Terapisi ve Ergen Terapisi ve Danışmanlığı

Sınav Kaygısı ve Sınav Kaygısıyla Baş Etmek

Oyun Terapisi
Çocuklarla Ölümü ve Yası Konuşmak, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagogu, Çocuk Psikoloğu, Çocuk Psikoloğu Mecidiyeköy, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Pedagogu Şişli, Çocuk Psikoloğu Beyoğlu, Oyun Terapisi Cihangir, Çocuk Psikoloğu Anadolu Yakası, Çocuk Psikoloğu Avrupa Yakası, Çocuk Terapisti Şişli