Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları

Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları, Çift Terapisi, Çift Terapisti, Evlilik TerapistiÇift Terapisi Kadıköy, Evlilik Terapisi Kadıköy, Çift Terapisti Kadıköy, Aile Terapisti Kadıköy, Çift Terapisti Tavsiye, Aile Terapisi Şişli

Bazen mevcut  romantik ilişkileri sürdürmenin zor olduğunu pek çoğumuz biliriz. İlişkiler de çiftlerin içinde mutlu hissettikleri bir ev gibidir. Onunla iyi ve doğru şekilde iletişim kurmazsak sürekli bir onarımdan ve tadilattan geçirmezsek sorunlar ortaya çıkarabilir. Eğer evimizde bir problem bulunuyorsa, onun içinde yaşarken karşılaşma ihtimalimizin olduğu olası komplikasyonlardan uzak durabilmek için onu tamir etmemiz gerekir. İlişkilerimizin de sıklıkla bakım ve onarıma ihtiyacı vardır. Bu yaklaşım pek çok şeyin yolunda gitmesini sağlar. Ancak bazı zamanlarda karşılaştığımız güçlüklerle baş etmek ve sorunlu tarafları onarmak için çaba göstermemize rağmen profesyonel birininin yardımına ihtiyaç duyabiliriz. Ne yazık ki çoğu zaman evimize gelebilecek zararı önlemek ya da tamir etmek için hızlı ve kolaylıkla bazı adımlar atarken, romantik ilişkilerimizde çok ciddi sorunlar ile karşılaştığımızda artık tamiri daha zor olacak düzeye gelene kadar ilişkiyi onarmak için gerekli adımları atmaktan kaçınırız.

Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları--
Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları–

Çift Terapisi için çok mu geç kaldık?

Maalesef pek çok çift, birbirlerine zarar verici durumlar yaşamaya başladıklarında, aralarındaki duygusal bağ kopmaya başlayıp birbirlerinden uzaklaştıklarında ve daha önceki dönemlere ait çözülmemiş çatışmalar birikmeye başladığında çift terapisine gelmeye karar verirler. Bundan dolayıda çift terapisi seanslarında sorunların üstesinden gelmek zor olabilir. Bu demek değildir ki çift terapisi, uzun süredir devam eden ilişki sorunlarını çözmede etkili olamayacaktır. Ancak bu durum çiftin daha fazla zaman ayırmalarına, duygusal yatırım yapmalarına ve daha çok çaba göstermek durumunda kalmalarına neden olabilir. İlişkileri bir yumak gibi düşünürseniz bu yumak ne kadar birbirine girer ve karmaşık hale gelirse tekrar normal haline getirmek daha zor hale gelir, biraz daha fazla zaman ve çaba harcamanız gerekebilir.

Çift Terapisi ile İlgili Yanlış Algılamalar

Çift terapisi ile ilgili yanlış algılamalar, ilişkinin düzelemeyeceğine dair önyargılar, geç kaldık şeklinde düşünceler çiftlerin daha erken dönemde destek almalarına engel olur. Bazıları da alkol kullanımı, fiziksel şiddet veya aldatma gibi ilişkiyi ciddi şekilde etkileyecek sorunların çözümünde çift terapisinin gerekli olduğunu düşünür. Bazı çiftlerde ise problem olarak karşı tarafı görüp o kişinin terapiye ihtiyacı olduğunu düşünerek birlikte destek almak konusunda isteksiz olabilirler. Pek çok insan ilişkisel pek çok sorunun çözümünde çift terapisinin yararlarının farkında değildirler. Çoğu zaman pek çok çift, çift terapisinin sadece ilişkideki mutluluğu arttıracağını düşünür. Diğer ilişkilerimizde de mutluluğu ve memnuniyeti sağlayarak kendi ruh sağlımız için de önemli bir araç olduğunun farkında değildirler.

Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları-
Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları-

Sorunlu ilişki, Sorunlu ilişki çözümleri, eşimle sorun yaşıyoruz, sorunlu evlilik çözümüÇift Terapisi işe yarar mı, ilişki Danışmanlık MerkeziEvlilik Danışmanı Kadıköy, Evlilik Danışmanı Moda, Çift Terapisti Kadıköy, Aile Terapisti Kadıköy, Çift Terapisti Şişli, Aile Terapisi Şişli

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, çiftlerle çalışan klinik deneyimi olan çoğunlukla çift ve evlilik terapisi alanında yüksek lisans eğitimi almış bir çift terapisti tarafından yürütülen psikoterapi türlerinden biridir. Terapist, ilişkisel zorluk yaşayan iki bireyin ilişkileri hakında içgörü edinmelerine katkıda bulunur. Çiftlerin yaşadıkları çatışamaları çözemeye ve çeşitli terapötik müdahaleler ile ilişkideki memnuniyeti artırmaya yardımcı olmaya çalışır. Çift terapisi klinik pratikleri terapistin teorik yönelimine göre değişse de, tüm çift terapisi aşağıda belirtilen genel unsurları içerir.

  • Spesifik problem üzerinde odaklanmak ( örneğin cinsel zorluklar, internet bağımlılığı, kıskançlık gibi).
  •  Çift terapisinde danışan veya yardım isteyen “ilişki” dir. Bireysel sorunları çözmek veya ele almaktan ziyade her bir bireyin ilişkinin kötü gitmesine neden olan etkileri üzerinde durur ve ilişkiyi onarmaya çalışır.
  • Terapinin hedeflerini açık şekilde ortaya koymak ve bu hedefler üzerinden değişimi süreç içerisinde gözlemlemek.
Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları---
Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları—

Çift Terapisinde Nasıl bir yol izlenir?

Çift terapisi ön değerlendirme seansları ile başlar. Bu seanslar çoğunlukla ilişkinin tarihçesini anlamaya yönelik sorular sorulur. Aynı zamanda çiftin her birinin kendi kök ailesini, ailenin değerleri ve kültürel yapılarını anlamaya yönelik ilgili sorular ile devam edilir. Terapist, ilk seansı eğer gerekiyorsa krize müdahale seansı olarak yapılandırabilir. Çift terapisti çiftin şu an problem olarak görülen meseleyi tanımlarına yardımcı olur. Sunulan meseleye göre terapinin hedefleri konuşulur ve tedavi için bir planlama yapılır. Terapi sürecinde, terapist danışanların sorunun devamına neden olan hangi ilişkisel paternleri sürdürdükleri anlamaya çalışarak, çiftin ilişkisel dinamikleri hakkında içgörü kazanmalarına yardımcı olur. Sağlıksız olan iletişim şekillerinde her birinin rolünü anlamaya ve değiştirmeye yardımcı olur. İlişkideki dinamikleri hakkında danışanların içgörü kazanmaları önemli olduğu kadar terapinin önemli adımlarından biri de çiftin kendileri ve ilişkileri ile fark ettiklerini de davranışa dönüştürmelerini sağlamak ve işe yarar etkileşim yolları bulmalarına yardımcı olmaktır. Terapistin terapi yönelimine göre çifte ödevler verebilir ve süreç içinde fark edilen, öğrenilen yetenekleri uygulamaları konusunda teşvik edici olur. Pek çok çift terapiye ilişkisel paternler hakkında içgörüye sahip olmak, iletişim becerilerini geliştirmek, etkili yöntemlerle problemlerini çözmek için başvuruda bulunur.

Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Çift terapisi ilişkisel sorun yaşayan herkes (gay, lezbiyen, genç, yaşlı, sevgili, nişanlı ya da evli) için yararlı bir terapi türüdür. Sevgili olan çiftler, yeni evlenenler ya da evlenmeyi düşünenler, çocuk doğduktan sonra geniş aileden kaynaklı gelin-kayınvalide çatışması yaşayanlar, cinsel kimliği sebebiyle ailesi ile sorun yaşayanlar, ergenlik sürecinde yaşanılan çatışmaları çözümlemek ve çocuğu ile sağlıklı iletişim kurabilmek amacı ile anne-baba ve ergenler ilişki / çift terapisinden yararlanabilirler. Mesela yeni nişanlanan bir çift evlilik öncesi danışmanlık alarak gelecek ve evlilik ile ilgili beklentilerini konuşabilme fırsatı bulabilirler. Başka bir çift uzun yıllar evlilikler sonrasında kaybettikleri heyacan ve romantizmi yeniden kazanmak amacı ile başvuruda bulunabilir. Çift terapisi şu anda olan veya uzun süredir devam eden problemlerin çözümünde, problemin daha fazla karmaşık hale gelmeden çözümlenmesinde, ya da belirli dönem stres yaşayan ve mutlu evliliği olduğunu düşünen çiftler için çift terapisi “check-up” olarak değerlendirilebilir.

Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları----
Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları—-

Çift Terapisinin Ele Aldığı Konular

Çift terapisinin ele aldığı konular; evin bütçesini ayarlama ile ilgili zorluklar, gelin-kaynana çatışması, ebeveynlik ile ilgili sorunlar, cinsel sorunlar (erken veya geç boşalma, isteksizlik, ağrılı cinsel birliktelik, vajinusmus) aldatma, kıskançlık, boşanma, kronik hastalıklar, kısırlık, alkol veya madde kullanımı, duygusal uzaklık, sık sık kavga etme gibi pek çok meselelerin çözümü için oldukça yararlı bir psikoterapi türüdür.

İlgili Diğer Yazılar

İlişki Sorunları ve İlişki Sorunlarıyla Başa Çıkma Yolları

Boşanma ve Ayrılık ve Psikolojik Etkileri

Evlilik Terapisi Yöntemleri ve İlişki Sorunları

Evlilik Terapisi

Aile & Çift ve Evlilik Terapisi Yöntemleri

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Kısırlık ve Psikolojik Faktörler

Aile Terapisi ve Çift / Evlilik Danışmanlığı
Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları, Çift Terapisi işe yarıyor mu, Çift ilişkileri, ilişki sorunlarıEvlilik Danışmanlık Merkezi, Kavga eden eşler, Kavga etme nedenleri, Aile sorunlarının çözümü, ilişki sorunları terapi Kadıköy, Çift Terapisti Şişli, Aile Terapisi Şişli

13 YORUMLAR

Comments are closed.