Çocuk Odaklı Aile Terapisi

Çocuk Odaklı Aile Terapisi, Aile Terapisi, Aile Psikoloğu, Aile Terapisti, Aile Terapisti Avrupa Yakası, Aile Terapisti Anadolu Yakası, Aile Terapisti Kadıköy, Aile Terapisti Şişli, Aile Danışmanı, Aile Terapisti Moda

Çocukla ilgili şikayetle gelen ailelerde sıklıkla karşılaşılan durum anne ve babanın çocukla ilgili yaşadığı sorunları sadece çocuk üzerinden anlatmalarıdır. Anne veya baba veya çocuğun yakınlarından biri seansa geldiklerinde çaresizlik duygusu ile telaşlı bir şekilde çocuklarının okula arkadaş ilişkilerine veya kendileri ile kurduğu ilişkilerine yansıyan sorunlu davranışları olduğunu söyleyip çocuklarının iyileştirilmesi veya düzeltilmesi için yardım beklerler.

Çocuk Odaklı Aile Terapisi
Çocuk Odaklı Aile Terapisi

Çocuk Terapisi mi ya da Aile Terapisi mi?

Aile terapisine getirilen sorunlar farklı farklı olsa da; genelde ailenin terapiste sorunu aktarış şekli “Biz anne-baba olarak elimizden geleni yapıyoruz o düzelmiyor” şeklinde ve soruna yaklaşımı ise “Çocuğumuz hasta ve onun iyileştirilmesi lazım” şeklindedir. Sorunu tanımlama ve yaklaşım tarzları aynıdır. Çocukla ilgili şikayetle gelen ve bir çocuk terapistine başvuran aileden sorunu tanımlamaları istendiğinde ailenin terapiste problemi tanımla şekilleri genelde şu şekilde olur : “Oğlumuz veya kızımız ile ilgili son zamanlarda okuldaki öğretmenlerinden çok şikayet alıyoruz. Evde de biz sözümüzü dinletemiyoruz. Derslerine çalışmıyor, kendi bildiği gibi hareket ediyor, ne yapacağımızı bilmiyoruz, biz anne baba olarak elimizden geleni yapıyoruz ancak olmuyor. Sizden bir an önce çocuğumuz düzeltmenizi istiyoruz”.

Aile Terapisi Yaklaşımı

Ailenin problemi tanımlayışı bu şekilde olsa da bizim, aile terapisti olarak, ilk düşüncemiz ve odaklanmamız gereken ailenin de yaptığı gibi aktarılan her sorunu çocuk üzerinden düşünmek yerine çocuğun  gösterdiği duyguları ve davranışları aracılığı ile aslında etrafındakilere içinde bulunduğu (ev-okul-arkadaş ilişkileri) sistemde iyi gitmeyen bir durumun sinyalini verebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmaktır.
Çocuk Odaklı Aile Terapisi, Aile Terapisi, Aile Psikoloğu, Aile Terapisti, Aile Terapisti Avrupa Yakası, Aile Terapisti Anadolu Yakası, Aile Terapisti Kadıköy, Aile Terapisti Şişli, Aile Danışmanı, Aile Terapisti Moda
Çocuk Odaklı Aile Terapisi Yaklaşımı

Çocuk odaklı aile terapileri gerçek sorunu ve dolayısıyla çözümü, çocuğun dahil olduğu sistemin bütününde arar. Çocuk ailede veya dahil olduğu sistemde yaşanılan bir soruna dikkat çekmek amacı ile semptom taşıyıcı rolü üstlenebilir. Çocuğun gösterdiği sorun olarak görülen davranışların kaynağı anne-babanın ilişkilerinde iyi gitmeyen bir durumun yansıması olabileceği gibi anne-babanın rollerine ilişkin bir durum ve çocuğa konan sınırlar ile ilgili bir sorun olabilir.

Sorunlu anne baba tutumları ve aile sorunları

Annenin aşırı müdahaleci yapısı karşısında babanın aşırı kayıtsız duruşunun çocukta yarattığı ikircikli duygu hali anne-babanın kendi öykülerinde yetiştiği kişilerle yaşadığı ilişki zorlukların devamı eşlerin ilişkilerine veya çocukla kurduğu ilişkilere yansıması olabilir. Veya çiftin kendi çocukluk dünyalarında giderilmemiş, doyum bulamamış veya aşırı doyurulmuş ihtiyaçların çocuk üzerinden yeniden yaşantılanması şeklinde ortaya çıkabilir. Aileye birkaç ay önce yeni bir kardeş gelmiş olabilir veyahut çocuk anne-baba ile birlikte kullandığı odadan ayrı bir odaya taşınmış olabilir. Çocuğun içinde bulunduğu daha geniş bir sistemden bakacak olursak babanın iş değiştirmesi, ailenin farklı bir yere taşınması, okul değişikliği, ailenin yaşadığı ekonomik sorunlar, geçmiş döneme ait travmatik kayıplar gibi tüm bu bahsedilen durumların ailenin sorun olarak getirdiği problemle ilişkili olduğu düşünülmelidir. Geçmişte bize bakan kişilerle kurmuş olduğumuz ilişkinin tekrarının önce evlilik ilişkimizde sonra da çocuğumuzla kurduğumuz ilişkide ortaya çıktığını bastırılan duyguların, çatışmaların, gelişimsel dönemde yaşanan saplantıların, bitmemiş işler ve giderilmemiş ihtiyaçların yeniden ortaya çıktığını göz önünde bulundurulmalıdır. Ailenin dahil olduğu tüm sistemler üzerinden geçmişte ilişkide olduğumuz kişileri de dahil ederek geçmişten bir önceki kuşaktan aktarılan doğru ve yanlışları da göz önünde tutarak ailede farkındalık oluşturmak önemlidir.

Aileyi değerlendirirken dikkat edilmesi gereken konular:

Ailenin getirdiği sorunu dinlerken çocuğun bulunduğu sistem içinde çok yönlü şekilde değerlendirmelidir. Bunu yaparken ailenin ve çocuğun gelişim dönemlerine, ailenin öyküsüne dikkatle yaklaşılmalıdır. Ailenin bize getirdiği sorunu ilişkisel alana taşımak döngüsel sorular aracılığı ile ilişkisel alanda kalmak hem terapistin hareket alanını kolaylaştırır. Bunun yanında, sorun olarak gösterilen çocuğun üzerinden yükü almamızı sağlar. Ayrıca terapi sürecinde herkesin iyi yaptığı şeyler üzerinden gitmenin ve var olan sorunu yeniden çerçevelemenin aile ile işbirliğini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

İlgili Diğer Yazılar

Evlilik Terapisi Yöntemleri ve İlişki Sorunları

Aile ve Çift Terapisi ve ilişki Danışmanlığı

Boşanma ve Ayrılık ve Psikolojik Etkileri

Terapinin Faydaları

Oyun Terapisi

Çocuk Odaklı Aile Terapisi, En iyi Aile Terapisti, Tavsiye Aile Psikoloğu, Aile Terapisti, Aile Terapisti Avrupa Yakası, Aile Terapisti Sorunlarının Çözümü, Aile sorunlarının çocuğa etkisi, Aile Sorunları, Aile Danışmanlık Merkezi, Aile Desteği

1 Yorum

Comments are closed.