TAKSİM Şube 
 MODA / Kadıköy Şube  Tel: 0 (212) 245 11 46 
Madde ve Alkol Bağımlılığı ve Terapi

Madde ve Alkol Bağımlılığı ve Terapi

1
Madde bağımlılarıyla yapılan terapi çalışmalarında pek çok terapistin girdiği çaresizlik ve elinden bir şey gelememe duyguları, tıpkı bağımlının madde karşısındaki durumu gibidir. Madde bağımlılarının pek çoğunun yaşantısında çeşitli travmalar, stres, sınırlı sosyal kapital, yakın ilişkilerin yokluğu ya da yetersizliği, sıkışmışlık ve çaresizlik halleri gibi pek çok durumdan bahsetmek mümkün.
Cinsel Taciz ve istismar

Cinsel Taciz ve istismar

1
insel taciz ve istismar insan hayatında ne zaman olursa olsun ruh sağlığına ciddi zararlar verir. Özellikle de birey bu durumlarla çocukluk çağında karşı karşıya kaldığında etkiler çok daha sarsıcı olacaktır. Nitekim unutmamak gerekir ki, çocukluk çağında maruz kalınınan istismar ve tacizin aktörleri genellikle çocuğun yakınında olan, onu tanıyan ya da kendi ailesindeki yetişkinlerdir.
Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve Aile

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

2
Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB, PTSD), korkunç ve travmatik bir olayda doğrudan mağdur olarak ya da böyle bir olaya şahit olma sonucunda bir bireyin şiddetli bir şekilde korku, dehşet ve çaresizlik duyguları yaşaması durumudur
Yeme Bozukluğu

Yeme Bozukluğu

1
Yeme bozukluğu özellikle ergenlerde ve genç yetişkin kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bozukluk olarak toplumda yüksek oranında görülmemesine rağmen yemek yemeği kontrol etme, kilo almaya dair korku yaşama ve sık diyet yaparak yemek yemekten mahrum etme şeklinde daha hafif düzeylerde toplumun %80’inde bu tarz yakınmalar vardır.
Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları

1
Yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kontrol edilemeyen şişmanlama gibi sorunlarınız varsa; nedeni, sizin fark edemediğiniz uyku apnesi olabilir.
Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi-

Panik Bozukluk, Tedavisi ve Terapi

0
Panik Bozukluğu ani gelişen panik ataklarının olduğu, sık görülen ve kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu sorunlardan dolayı kişiler sıklıkla acil servislere başvururlar.
Öfke Nedir?

Öfke Nedir?

3
Öfke doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal bir tepkidir. Bir engellenme ile karşılaştığımızda, saldırıya uğradığımızda, incindiğimizde ya da tehdit algıladığımızda hissettiğimiz bir duygudur.
Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir?

0
Birçok kişinin hayatında çeşitli zamanlarda evham, takıntı veya kaygılar olabilir. Bunlar genelde gelip geçici durumlardır ya da kişinin gündelik hayatını, ilişkilerini, iş ve toplumsal yaşamını ileri düzeyde etkilemezler. Takıntılı düşünceler ve yarattıkları kaygı kişinin gündelik işlerini sürdürmesinde zorluk yarattığında Obsesif Kompulsif Bozukluk adı verilen bir ruhsal rahatsızlık düşünülmelidir.
Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

1
Depresyon en yaygın görülen ruh sağlığı sorunudur. Bir kişi için depresyonda denildiğinde, bir çeşit ruhsal çökkünlük halinde olduğu anlaşılmaktadır. Gündelik yaşamda herkes zaman zaman kendini moralsiz, üzgün, mutsuz hatta karamsar hissedebilir.
Travma ve Travmalarla Başa Çıkmak

Travma ve Travmalarla Başa Çıkmak

1
Duyguları düzenlemeye yardımcı olmaları açısından, travmalarla başa çıkmada sosyal ilişkileri devam ettirmenin, fiziksel egzersizin, rahatlatıcı aktivitelerde bulunmanın önemi belirtilmiştir. Bununla beraber, yası yaşamak ve hissedilenleri ifade etmenin de yararından bahsedilmiştir. Bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri almak da, başa çıkma sürecinde destekleyici olmaktadır.

Yeni Yazılar