Bağımlılık

Bağımlılık, Bağımlılık Tedavisi, Bağımlılık Terapisi, Madde Bağımlılığı, Sigara Bağımlılığı, Terapist, Psikoterapi, Psikoterapist, Anadolu Yakası Terapist, Kadıköy Terapist, Yetişkin Terapisti, Psikolog

Bağımlılık nedir?

“Bağımlılık bir süre mutlu eder, sonra alışkanlık olur, sonra baskıya dönüşür.” T.Dursun
Bağımlılık; bir adanmışlık, bağlılık ve yatkınlık durumunu ifade eder. Bağımlılık, kişinin belli bir aktivite içinde bulunmak için zararlı sonuçlarına rağmen sürekli bir zorlantı hissetmesidir. Zararlı etkiler kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığına ve de sosyal hayatına yönelik olabilir.
Bağımlılık; kadını, erkeği, her yaştan ve her kesimden insanı etkileyebilen bir olgudur.

Bağımlılık
Bağımlılık

Yaygın bağımlılıklar şunları içerir:

 • Uyuşturucu madde
 • Kafein
 • Sigara
 • Bilgisayar
 • Kumar
 • Seks
 • Alışveriş
 • İş

Bazı zamanlarda hayatın gerçekliğinden biraz olsun uzaklaşma isteği herkes için geçerlidir. Uzaklaşma isteği alışveriş yaparak, bir şeyler içmeye içerek, ya da kimileri için at yarışı oynayarak vb. aktivitelerle karşılanabilir. Önemli olan ne yapıldığı değil, davranışların ne kadar ölçülü olduğudur.

Bu tip şeylerle ulaşılan ‘yükselme/uçuş’ hissi bir yaşam biçimi haline gelebilir ve kişi onsuz hayatla baş edemediğini düşünebilir. Bu durumdaki insanların bir problemleri olduğunu kabul etmeleri cok uzun bir vakit alabilir; bunun sonucu olarak işleri ve ilişkileri giderek kötüye gidebilir. Bağımlılık şeklinde seyreden davranışlarını gizleme eğilimde bulunabilirler ve bu davranışları bırakma ihtimali karşısında kendilerini tedirgin hissedebilirler.
Bağımlı bir kişiye, ancak bağımlı olduğunu kabul ettiği ve bir tedavi programını tamamlamaya niyetli olduğu zaman yardım edilebilir.

Bağımlılık-
Bağımlılık-

Madde Bağımlılığı

Maddeye bağımlı hale geldiğinizde madde hayatınızın merkezi haline gelir. Maddenin suiistimali fiziksel ya da psikolojik bağımlılığa neden olabilir.

Fiziksel bağımlılık durumunda bedeniniz maddeye alışır ve bunun sonucu olarak eğer kullanmayı bırakırsanız fiziksel yoksunluk belirtileri gösterirsiniz. ‘Hasta gibi’ hissetmemek için de sürekli kullanmaya devam etmeniz gerekir.
Psikolojik bağımlılık ise maddenin hayatınızın önemli bir parçası haline gelip kendinizi iyi hissetmek için kullanmaya devam etmenizi tanımlar. Psikolojik bağımlılık oluştuğunda, fiziksel bağımlılığın oluşmadığı bir durumda bile, madde kullanımını bırakamayacağınızı düşünebilirsiniz. Bazı maddeler hem fiziksel hem psikolojik bağımlılığa neden olur.

Maddeyi kullandıkça bedeniniz alışır ve madde eskisi kadar güçlü bir etki vermez. Bu da aynı etkiyi almak için her seferinde daha fazla madde almanızı gerektirir.
Madde suiistimali, yasal olmayan maddeleri (uyuşturucu) kullanmanız, ya da ilaçları doktorunuz tarafından önerilmeyen bir şekilde kullanmanızdır. İlaçları sağlığınızı tehlikeye sokacak derecede büyük miktarlarda almanız da madde suiistimaline girer.

Yaygın olarak suistimal edilen maddelere örnekler:

 • İllegal uyuşturucu maddeler (Esrar, eroin, kokain, amfetaminler, trankilizanlar, ectasy, LSD vb.)
 • Alkol
 • Tütün
 • Reçete ile verilen ilaçlar
 • Tutkal ve kolonya

İllegal maddeler, kullanımı yasalarla yasaklanmış maddelerdir. Yasaklanmış maddeleri taşımak ya da başkalarına vermek yasa dışıdır. Bazı illegal olarak adlandırılan maddeler/ilaçlar, doktor tarafından önerilip reçeteli olarak kullanılabilir; fakat bunun dışındaki durumlarda kullanımları illegaldir.
Bağımlılık, Bağımlılığın Nedenleri, Bağımlılığın Tedavisi, Terapi, Terapist, Psikoterapi, Psikoterapist, Anadolu Yakası Terapist, Avrupa Yakası Terapist, Psikolog
Yukarıda sıralanan maddeler keyif verici olarak kullanılmaktadır; ancak sağlığı olumsuz etkileyen çok zararlı etkileri olduğu gibi ölüme kadar götürebilmektedirler. Bu zararlı etkilerin bazıları kısa süre zarfında ortaya çıkabilir; ancak bu maddelerin özellikle uzun süreli kullanımları oldukça tehlikelidir.

Örneğin tütünün içinde dört yüzden fazla kimyasal bulunmaktadır. Tütün kullanımı, kan basıncı ve kalp atış hızında artışa neden olur; göğüs hastalıkları, kanser ve erken ölüm riskini artırır. Esrar kullanımı; anksiyete, paranoya, yorgunluk, zayıflamış koordinasyon, kan basıncında artış, astım belirtilerinde kötüleşme ve şizofreni riskinde artışa neden olur. Madde kullanımı, ruhsal hastalıklara yakalanma riskini artırır.

Alkol Bağımlılığı

Alkol bağımlılığı; alkole karşı güçlü bir isteğin olduğu kronik bir hastalık olarak tanımlanabilir. Alkol bağımlısıysanız, olumsuz sonuçlarına rağmen alkol kullanımınızı denetleyemezsiniz, içmeyi bıraktığınızda kendinizi kötü hissedersiniz ve aynı etkiye ulaşabilmek için tükettiğiniz alkol miktarını hep artırma ihtiyacı duyarsınız.
1 ünite alkol, 10 ml saf alkole denktir.

Erkekler için devamlı alkol kullanımında 3-4 ünite sınırı geçilmemelidir; kadınlar için ise 2-3 ünite sınırı aşılmamalıdır. Burada, devamlı alkol kullanımından kasıt her gün ya da haftanın çoğu günü alkol tüketmektir. Araştırmalar, bu sınırın aşılmasının sağlığa zarar verme riskini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymuştur. Ne kadar uzun süre bu sınırların üstünde kullanırsanız, sağlığınız kötüleşme riski o kadar artar.
İçinde %10 oranında alkol içeren 250 ml şarap, 2.5 üniteye eşittir. İçinde %6 oranında alkol bulunan 568 ml bira 3.4 üniteye eşittir.

Karaciğerimiz bir ünite alkolü bir saatte işlemektedir. Bu da kolayca fazla yüklenilebileceğini gösteriyor.
Alkolun ilk etkileri; baş dönmesi, kusma, baş ağrısı ve yürümede zorluğu içerir. Bu etkiler, tüketilen alkolün miktarına, cinsine ve kişiye göre değişir.

Akşamdan kalma hali, kalp atış hızında azalma, bilinç kaybı, cinsel problemler, kaza geçirme ve kendine zarar verme riskinde artış alkolün kısa süreli etkileri arasındadır.

Alkolün uzun süreli kullanımında ortaya çıkan etkiler; kalp hastalıkları ve kalp krizi geçirme, siroz, mide hasarı, hafıza kaybı, bazı kanser çeşitleri ve ölümcül alkol zehirlenmesi riskinde artış. Bunlar dışında, doğurganlık ve sperm sayısında azalma, saç dökülmesi, kilo alımı ve cilt problemleri de alkolün uzun süreli kullanımında ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerindendir.

Kumar Bağımlılığı

Kumar bağımlılığı da diğer bağımlılıklar gibi kişinin gerçeklikten kaçma yöntemidir. Kumar bağımlısıysanız kumarın hayatınıza getirdiği olumsuzlukları tam olarak göremiyor olabilirsiniz. Kumar sadece sizi değil, ailenizi, arkadaşlarınızı ve iş hayatınızı da olumsuz şekilde etkiler. Kumar bağımlısıysanız, her şeyi yoluna koymak için bir sonra alacağınız kumar oynama riskinin sonuncu olacağına inanabilirsiniz.
Artan ‘çevrimiçi’ (internet üzerinden ulaşılan) kumar siteleri ile kumar oynamanın bir yolunu bulmak giderek kolaylaşıyor.

Alışveriş Bağımlılığı

Alışveriş bağımlılığı, sanılanın aksine sadece kadınları etkilemez.
Alışveriş bağımlılığı, sadece bireysel olarak bağımlı kişiyi etkilemez, ailesine ve arkadaşlarına da zarar verebilir. Çok ciddi ekonomik sorunlara, borca ve ilişki problemlerine neden olabilir.
Alışveriş bağımlısıysanız, genellikle ihtiyacınız olmayan şeyleri alırsınız, para harcarken bir ‘yükselme/uçuş’ hali hissedersiniz, fakat ne kadar çok para harcadığınızı anladığınızda yoğun bir suçluluk hissedersiniz. Bu duyguyla baş etmek ve kendinizi iyi hissetmek için daha fazla alışveriş yaparsınız ve bu bir kısırdöngüye dönüşür.
Harcanan para ve ne alındığıyla ilgili yalan söyleyip alışveriş alışkanlığının boyutları saklanmaya çalışılabilir. Bu bağımlılık, kişiyi hızlıca borca ve ilişkilerde problem yaşamaya sürükler.

Bağımlılık---
Bağımlılık—

Seks Bağımlılığı

Seks bağımlılığı, zararlı olabilecek sonuçlarına aldırmaksınız cinselliği takıntı haline getirmektir. Cinsellik fantezi boyutunda kalabileceği gibi aşırı bir cinsel eylemde bulunma hali söz konusu olabilir. Kişi bunu tek başına ya da başkalarıyla gerçekleştirebilir.
Eğer davranışınızın kontrolünüz dışında olduğunu hissediyorsanız,
Zararlı sonuçları olabileceğini bilmenize rağmen kendinizi alıkoyamadığınızı hissediyorsanız,
Sürekli olarak yıkıcı ya da riskli davranışları sürdürüyorsanız,
Cinsel fantezileri zor duygular ya da zor durumlarla başa çıkmak için kullanıyorsanız,
Aynı ‘uçuş’ hissini yakalamak için giderek daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız;
Giderek cinsel aktiviteleri planlama, gerçekleştirme, pişman olma ve kurtulmaya çalışmaya yönelik daha fazla zaman harcıyorsanız;
Sosyalliği, kendinizi geliştirebileceğiniz aktiviteleri ve iş ile ilgili şeyleri cinsellik uğruna göz ardı ediyorsanız seks bağımlısısınız demektir.

Bağımlılığın Nedenleri

Genellikle bağımlılık anksiyete ve depresyon gibi nedenlere bağlı olarak oluşur.

Bunun dışında bağımlılığın olası nedenleri:

 • Şiddet
 • İstismar
 • Ayrılık
 • Kayıp
 • Hastalık ya da sakatlık
 • Yas
 • Stres verici olaylar (Taşınma, işten çıkma vb.)
 • Başarısızlık
 • Çevre
 • Özgüven Eksikliği
 • Aile
 • Genler
Bağımlılık----
Bağımlılık—-

Bağımlılığın Tedavisi
Bazen kişiler bağımlılıklarından kurtulmak için tek başlarına savaş verip başarılı olabilirler; ancak bir uzmandan yardım almak kişi için faydalı ve kolaylaştırıcı olacaktır. Psikoterapi, bağımlılıktan kurtulmak için kullanılabilir. Madde bağımlılığında rehabilitasyon servisleri kullanımı ile psikoterapiyi birleştirmek etkili olacaktır.

İlgili Diğer Yazılar

Psikolojik Sorunlar ve Tanı

Uyku Apnesi Nedir?

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

Utanç Duygusu ve Psikolojik Gelişim ve Ruhsal Sorunlar

Terapinin Faydaları

Panik Atak nedir?

Terapi Yöntemleri

Psikoterapi Nedir?

Depresyon Nedir?
Bağımlılık, Bağımlılığın Nedenleri, Bağımlılığın Doktoru, Bağımlılık nasıl tedavi edilir, içki bağımlılığı, kumar bağımlılığı, seks bağımlılığı, tavsiye psikolog, tavsiye terapist, psikiyatrist, bağımlılık için psikolojik destek, Terapi, Psikolog

2 YORUMLAR

Comments are closed.