Öfke Nedir?

Öfke Nedir?, Öfke, Psikolog, Psikolojik Destek, Psikolojik Sorun, Psikolog Taksim, Öfke Sorunu, Öfkeyi Yenmek, Öfkeyi yenemek için psikolojik destek, Terapist Kadıköy, Psikolojik Danışmanlık

Öfke Nedir?

Öfke doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal bir tepkidir. Bir engellenme ile karşılaştığımızda, saldırıya uğradığımızda, incindiğimizde ya da tehdit algıladığımızda hissettiğimiz bir duygudur.

Öfke Nedir?
Öfke Nedir?

Öfkeli olmak bizde bazı zamanlarda olumsuz çağrışımlar uyandırsa da; aslında diğer duygular gibi son derece doğal, evrensel ve uygun şekillerde ifade edildiğinde yapıcı olabilen bir duygudur. İnsanlığın ilk zamanlarından beri öfke duygusu, tehlikeli durumlara karşı koymamızı, savaşmamızı ve hayatta kalmamızı sağlayan bir duygu olmuştur. Günümüzde çoğunlukla öfke duygusunu hayati tehlikelere karşı değil; özel hayatımızda, okul ya da iş hayatımızda karşılaştığımız tehditlere karşı hissederiz.

Öfkeli durumlarda  ortaya çıkan duygular veya yaşantıların kendisi bir sorun değildir. Hatta bir problemle baş etmek, yarar sağlamayan alışkanlıkları değiştirmek ya da haksızlığa uğradığımızda kendimizi korumak için işlevsel olabilen bir duygudur. Öfke kabul edilmediğinde, iyi anlaşılmadığında ve iyi ifade edilmediğinde, özellikle de saldırganlığa dönüştüğünde kişinin kendisine ve çevresine zarar veren bir problem haline gelmektedir.

Öfke Nedir?-
Öfke Nedir?-

Öfkeyi Uyandıran Sebepler

Saygısızlık: Duygu, düşünce, inanç ve ihtiyaçlarımıza yapılan saygısızlıklar öfke duygusuna neden olur.

Tehditler: Kişiliğimiz, ilişkilerimiz, yaşam tarzımız gibi bizim için oldukça değerli olan şeylere karşı algıladığımız tehditlerin yanında; engellenmek, yaptırımlara boyun eğmek zorunda kalmak ve hata yapmaktan korkmak da öfke duygusuna yol açabilir.

Başkalarının öfkesi / saldırganlığı: Çevremizdeki kişilerin öfke duyguları / saldırganlıkları ya da onlardan geleceğini beklediğimiz olumsuz tepkiler de öfke duygusu yaratmaktadır.

Yaşamsal değişiklikler: Evden ayrılma, okul/iş değişiklikleri, bir ilişkinin bitmesi, yaşanan kayıplar, beklenen bir şeyin gerçekleşmemesi gibi durumlar, içlerinde birçok bilinmeyen bulundurduğundan öfke uyandırabilir.

Öfkenin Belirtileri

Fiziksel ve sözel saldırı, aşırı eleştiri, kusur bulma, önyargı, isyankâr davranışlarla kendini gösterebilir.
Kin ve nefret belirten, aşağılayan, kuşkucu ve suçlayıcı sözler biçiminde olabilir.
Güvensiz, kıskanç, tartışmacı, alaycı ve yargılayıcı davranışlar biçiminde gözlenebilir.
İçe kapanma, psikosomatik belirtiler (kalp hastalığı, yüksek kan basıncı gibi), depresyon, suçluluk duygusu ile ortaya çıkabilir.

Öfke Nedir?----
Öfke Nedir?—-

Psikolog, Psikolojik Destek, Psikolojik Danışman, Psikolog Taksim, Psikolog Kadıköy, Moda Psikolog, Terapist Kadıköy, Psikolojik Danışmanlık
Öfkenin Sonuçları

Öfke kontrol edilemediğinde ortaya çıkan olumsuz sonuçlar; fizyolojik, zihinsel ve davranışsal boyutta yaşanır.

Fizyolojik Boyut: Öfke; kan şekerinin yükselmesi, nabzın ve kan basıncının artması, sık sık ve zor nefes alma, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ve boyun ağrıları gibi bedensel sıkıntılara yol açabilmektedir.

Zihinsel Boyut: Konsantrasyon problemleri, performans düşüklüğü, unutkanlık, uykusuzluk, dikkatte dağılma gibi problemler gözlenebilir.

Davranışsal Boyut: Şiddet, huzursuzluk, acelecilik, sigara ve madde kullanımı, aşırı yemek yeme ya da yemek yememe gibi problemlere yol açabilir.

Öfkenin Biçimleri

Öfkenin nasıl deneyimlendiği ve ifade edildiği oldukça önemlidir ve kişiler arasında değişiklik gösterebilir. Öfkenin ortaya çıkış biçimleri şu şekildedir:

Öfkenin içe yönelmesi: Öfkeleri içe yönelik kişiler öfkelerini kabul ve ifade etmekte çok zorlanırlar. Öfke-tepkileri genelde edilgen bir biçimde yaşanır (somurtma, küsme, vb.) ve açığa vurulmayan öfke bireyde psikolojik etkilerin yanında, fizyolojik etkilere yol açarak fiziksel sağlık problemlerine de neden olabilir.

Öfkenin dışa yönelmesi: Öfkenin sıkça sözel olarak ifade edilmesi ve kontrolsüz bir biçimde dışarıya salıverilmesidir. Öfkenin dışa vurumu genelde bir patlama şeklinde yaşanmaktadır.

Öfkenin kontrol edilmesi: Öfkenin önce fark edilmesi daha sonra da öfkeyi etkili bir biçimde ifade etme yollarının bulunması gerekir. Kişinin öfke duygusunun ne olduğunu anlaması ve onu nasıl yöneteceğini bilmesi gerekir. Öfkenin kontrolü, öfkenin içerde tutulması değil, aksine sağlıklı bir biçimde ifade edilmesidir.

Öfkenin çok fazla içe ya da dışa yöneltilmesi, hem kişinin ruhsal ve bedensel sağlığını hem de ilişkilerini olumsuz etkilemekte ve öfke duygusunu bir sorun haline getirmektedir.

Öfke Nedir?---
Öfke Nedir?—

Öfkeyle Baş Etmek

Sizde öfke uyandıran durum ya da kişilerle karşılaştığınızda susmak ya da patlamak size çözüm sunmayacağı gibi, daha çok zarar da verebilir. Böyle durumlarda aşağıdaki alternatif yolları kullanabilirsiniz.

Öfkenin gerçek kaynağını bilmek önemlidir. Öfkenizi yönelttiğiniz kişi ya da durumun, gerçekten öfkenizin kaynağı olup olmadığını kontrol edin. Bazı durumlarda öfke gösterdiğimiz durum ya da kişi, asıl bizi öfkelendiren şey olmayabilir.

Öfkenizi ifade etmek için doğru yer ve zamanı seçmek kadar, iletişim kurma biçiminizin farkına varmak da oldukça önemlidir.

Kendinizi ifade etmeye çalışırken sakin olmaya çalışın. Yüksek sesle ya da bağırarak konuştuğunuzda, karşınızdakilerin vermek istediğiniz mesajı doğru almaları zorlaşmaktadır. Sakin kalmak aynı zamanda karşınızdaki kişiyi de daha iyi dinlemenizi sağlayacaktır.

Sizde öfke uyandıran durumları açıklamak için “ben dili”ni kullanmaya, konunun sizin üzerinizdeki etkisini anlaşılır kılmaya özen gösterin. “Fikrimi almadan hareket ettiğinde beni önemsemediğini hissediyorum.” gibi.

İletişim kurmaya çalışırken probleme değil çözüme odaklanmaya çalışın. Sizde öfke uyandıran durumu ortadan kaldırmak için nasıl bir çözüm istediğinizi düşünün ve açıklayın. Karşınızdaki kişilerin de çözüm bulmasına izin verin.

Öfke Nedir?--
Öfke Nedir?–

Öfkeniz kontrol edilemeyecek noktaya gelirse;

İçinde bulunduğunuz durumun farkına varmak için bir an için durun ve ne durumda olduğunuzu gözlemleyin. İçinde bulunduğunuz ortam ve çevreyi gözlemleyerek odak noktanızı dağıtmaya çalışın.

Bir öfke patlaması yaşadığınızda, duygularınızı harekete dökmeden önce içinizden 10’a kadar sayın.

Eğer mümkünse bulunduğunuz ortamdan uzaklaşın. Odadan/evden dışarı çıkmak, temiz hava almak, biraz yürüyüş yapmak sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Eğer ortamdan uzaklaşma imkanınız yoksa derin nefes alarak ve bedeninizi rahat bir pozisyonda tutarak sakinleşmeye çalışın.

Zihninize sizi mutlu eden kişi, durum veya mekanları getirerek orada/onlarla olduğunuzu hayal etmek sizi sakinleştirebilir.

Öfkeniz yatıştığında; neden böyle bir ani öfke yaşamış olabileceğinizi, bu durumla baş etmek için neler yaptığınızı ve başka neler yapılabileceğini iyi değerlendirin.

Öfkeyle ilgili problemlerinizi çözmekte zorlanıyor, iş/okul hayatında ve özel ilişkilerinizde öfke sebebiyle yaşadığınız sıkıntılarla iyi bir şekilde başa çıkamadığınızı ya da öfkenizi hiç ifade edemediğinizi düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar

Terapiye Dair

Çiftlerin Kavga Etme Nedenleri

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

Psikolojik Sorunları: Tanı ve Tedavi

Panik Bozukluk

Terapinin Faydaları

Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir?

Psikoterapi Nedir?

Depresyon Nedir?

Boşanma, Ayrılık ve Psikolojik Etkileri
Öfke Nedir?, Öfkeyi yok etme, öfkenin kontrolü nasıl yapılır, Psikolog, Öfkenin Nedenleri, Öfkeyi dindirmenin yolları, öfkeyi sakinleştirmek, Psikolojik Danışman, Psikolog Taksim, Psikolog Kadıköy, Moda Psikolog, Terapist Kadıköy

3 YORUMLAR

Comments are closed.