Panik Bozukluk, Tedavisi ve Terapi

Panik Bozukluk, Tedavisi ve Terapi, Panik Bozukluk, Bireysel Terapi, Yetişkin Terapisi, Psikolog, Panik Atak, Psikoterapist, Psikoterapi, Psikolog Doktor, Psikolojik Destek, Psikolojik Yardım, Danışman Psikolog, Psikolojik Sorunlar, Panik Atak Tedavisi

Panik Bozukluk, Tedavisi ve Terapi: Panik Bozukluk Nedir?

Panik Bozukluğu ani gelişen panik ataklarının olduğu, sık görülen ve kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu sorunlardan dolayı kişiler sıklıkla acil servislere başvururlar.

Panik Bozukluk, Tedavisi ve Terapi
Panik Bozukluk, Tedavisi ve Terapi

Panik Atağı nedir?
Birdenbire başlayan, şiddeti giderek artan, 10 dakika içinde en yüksek düzeye ulaşan yoğun korku dönemlerine panik atağı denir. Panik atağı sırasında şu belirtiler görülebilir:

 • Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma olması,
 • Nefes darlığı, boğuluyor gibi olma ve hava açlığı duyumları,
 • Terleme,
 • Titreme,
 • Soluğun kesilmesi,
 • Göğüs ağrısı veya göğüste sıkıntı hissi
 • Bulantı ya da karın ağrısı
 • Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma,
 • Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu,
 • Ölüm korkusu,
 • Uyuşma ya da karıncalanma duyumları,
 • Üşüme, ürperme, ateş basması,
 • Kendine ve çevresine yabancılaşma, kendini ve çevresindekileri değişmiş ve tuhaf hissetme,
Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi-
Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi-

Yoğun korku dönemi sırasında bu belirtilerin en az 4ünün bulunması panik atağı tanısını koydurur. Tekrarlayan beklenmedik panik ataklarına, başka ataklar olacağına dair kaygı ve ataklar nedeniyle belirgin bir davranış değişikliği eşlik ediyorsa Panik Bozukluk tanısı konur.

İlk panik atağı kişi için çok korkutucu ve dehşet verici bir deneyimdir. Birdenbire başlayan çarpıntı, nefes darlığı, göğüste sıkıntı belirtileri kişiye ‘kalp krizi ’ geçirdiğini düşündürür. Felç geçirme veya ölüm korkusu olabilir. Panik atağı geçiren kişiler bu nedenle sık sık acil servislere başvururlar. Muayenede, tetkiklerde ve görüntülemelerde mevcut belirtileri açıklayacak herhangi bir fiziksel neden çoğunlukla bulunmaz.

Panik atakları genellikle 5-15 dk kadar sürer. Sıklığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişiler 1 veya 2 kere panik atağı geçirdikten sonra hayatları boyunca tekrar atak geçirmeyebilirler. Bazıları haftada 1-2 kere veya ayda 1-2 kere geçirebilir.
Panik atakları tekrar ettiğinde kişide yeniden ataklarla karşılaşacağına dair korku ve endişeler oluşmaya başlar. Buna ‘beklenti kaygısı’ denir. Beklenti kaygısı nedeniyle çoğu kişi yaşamında kısıtlayıcı değişiklikler yapmaya başlar. Atak gelişeceğini düşündüğü yerlere gitmekten, atağa sebep olabileceğini düşündüğü yiyecekleri tüketmekten vazgeçer. Atak geçirme riski nedeniyle yardım alamayacağı veya kaçmanın zor olabileceği yerlerden bulunmaktan kaygı duymaya başlar veya bu durumlarda kendisine eşlik eden birinin varlığına gereksinim duyar. Bu durum ‘agorafobi’ olarak adlandırılır. Agorafobi ve panik atakları çoğunlukla birlikte görülürler.

Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi--
Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi–

Kişi sokakta atak geçirip fenalaşacağı veya bayılacağı endişesiyle tek başına dışarı çıkmak istemeyebilir. Kalabalık ve kapalı mekanlarda durmakta zorlanır, toplu taşıma araçlarına binmekten, sıra beklemekten, sinema, alışveriş merkezi gibi yerlere gitmekten, asansöre binmekten, köprülerden ve tünellerden geçmekten kaçınmaya başlar ya da bu mekanlara ancak bir yakını eşliğinde gidebilir. İlaçlarını sürekli yanında taşıma, fenalaşırsa yakınlarına ulaşılabilmesi için telefon numaralarını görünür bir yerlere kaydetme gibi davranışlar görülebilir. Hatta en kısa zamanda hastaneye ulaşabileceği bir eve taşınabilir.

Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi----
Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi—-

Panik Bozukluk

Panik Bozukluk, Tedavisi ve Terapi, Bireysel Terapi, Yetişkin Terapisi, Psikolog, Panik Atak, Psikoterapist, Psikoterapi, Psikolog Doktor, Psikolojik Destek, Psikolojik Yardım, Danışman Psikolog, Psikolojik Sorunlar, Panik Atak Tedavis

Panik Bozukluğu ne zaman başlar ve ne sıklıkta görülür?

Her 100 kişiden 4-5’i yaşamında bir kez panik atağı geçirir. Kadınlarda daha sık görülür. Genellikle 20-30 yaşları arasında başlar.

Panik Bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Araştırmalar Panik Bozukluğunda genetik bir yatkınlık olabileceğini göstermektedir.
Panik ataklarının genellikle stresli bir yaşam olayından sonra başladığı bilinmektedir. Bir yakının ölümü, ayrılık, yeni bir yere taşınma, yeni bir işe başlama gibi olaylar panik atakları için tetikleyici olurlar.
Bunların dışında Panik atağı yaşayanların kendi bedensel belirtilerini fazlasıyla gözlemledikleri ve önemsiz bir sinyali bile bir felaketle sonuçlanacakmış gibi yorumladıkları gözlenmiştir.

Panik Atakları nasıl oluşur?

Aslında panik atağı vücudun bir korku veya strese verdiği tepkinin aşırı halidir. İnsan vücudunda, içeriden veya dışarıdan gelecek bir tehlikeye karşı tepki vermek üzere gelişmiş bir ‘alarm sistemi’ bulunur. Bir tehdit veya tehlike durumunda vücudun ‘savaş ya da kaç’ refleksine bağlı olarak panik atağında görülen belirtiler meydana gelir. Bu reflekste vücudun gerekli bölgelerine kan daha hızlı taşınsın diye kalp daha hızlı atmaya başlar ki bu da çarpıntı olarak yaşanır. Kaslara oksijen ulaştırmak üzere kişi daha hızlı nefes alıp verir. Kanın büyük bir kısmı kaslara gideceğinden karnında rahatsızlık hissi veya karıncalanma, yüzde solukluk gibi belirtiler oluşur. Bunları diğer belirtiler izler. Tehlikelere karşı gelişmiş olan bu sistem panik bozukluğu olanlarda daha hızlı devreye girmektedir. Küçük bir bedensel belirti algılanması korkuyu artırmakta ve bu zincirleme belirtiler başlamaktadır.

Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi---
Panik Bozukluk Tedavisi ve Terapi—

Panik Bozukluğu nasıl tedavi edilir?

 • İlaç tedavisi ve/veya psikoterapi Panik Bozukluğu tedavisinde etkilidir.

İlaç tedavileri, beyindeki sinir hücreleri arasındaki iletimi sağlayan maddelerin düzensizliklerine yönelik bir aktivite gösterirler.

 • Psikoterapilerde kişilerin kaygısını azaltmak üzere gevşeme teknikleri öğretilir ve egzersizler önerilir. Panik ataklarına dair yanlış inanç ve düşünceler üzerine çalışılır. Felaket olarak algılanan belirtiler ele alınır, kaçınmaların üzerine gidilir ve alıştırmalar uygulanır.

Kaygıya yol açan yaşam olayları konuşulur, kaygının içsel kaynakları anlaşılmaya çalışılır. Kaygıya yol açan stresli olaylar, kişiler arası ilişkiler, kişinin bu olaylara verdiği duygusal ve bedensel tepkilerin anlamları çözümlenir.

İlgili Diğer Yazılar

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

Terapinin Faydaları

Terapiye Dair

Psikoterapi Nedir?

Öfke Nedir?

Depresyon Nedir?

Yeme Bozuklukları

Panik Bozukluk, Tedavisi ve Terapi, Panik Bozukluk, Panik Atak Tedavisi, Panik bozukluk Sebepleri Bireysel Terapi, Yetişkin Terapisi, Psikolog, Panik Atak, Psikoterapist, Psikoterapi, Psikolog Doktor, Psikolojik Destek, Psikolojik Yardım, Danışman Psikolog, Psikolojik Sorunlar, Panik Atak Tedavi