Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma

Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma, Uykusuzluk, Psikolog Moda, Psikolog Kadıköy, Terapist Kadıköy, Psikolojik Sorunlar Kadıköy, Uykusuzluğun Nedenleri, Psikolog Taksim, Psikoterapist, Terapi, Psikolog

Uykusuzuluk Nedir?
Uykusuzluk, neredeyse her bireyin hayatının belli dönemlerinde yaşadığı bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Uykusuzluk, ya da bilimsel adıyla insomnia, uykuya dalamakta veya uykuyu devam ettirmekteki zorluk yaşamak olarak tanımlanmaktadır. Uykusuzluğu yaşayan bireyler ya gece yatağa yattıkları zaman bir türlü uykuya dalamazlar ya da uykuya dalsalar bile gece boyu çok sık aralıklarla uyanırlar ve deliksiz bir uyku uyuyamazlar. Sabah uyandıkları zaman ise yorgun ve halsiz hissederler. Yorgunluğa ek olarak, yeterince uyku alınamadığı için dikkati toplamakta ve sürdürmekte zorluk, konsantrasyon problemleri ve baş ağrıları da ortaya çıkabilir. Gece uykusunda yeterince dinlenemeyen ve besin alamayan beden enerjiye ihtiyaç duyduğu için kişi yemeğe daha çok yönelebilir.

Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma
Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma

Uykusuzluk Yaşamak Ne Alama Gelir

Uykusuzluk herkesin başına zaman zaman gelebilir. Nadiren oluyorsa ve kişinin hayatındaki işlerini engellemiyorsa bir problem olarak görülmeyebilir; fakat uzun süreli uykusuzluk tedavi edilmesi gereken bir zorluk olarak ortaya çıkabilir.

Uykusuzluğun Türleri Nelerdir?

Kısa süreli diyebileceğimiz uykuyla ilgili zorlukları ikiye ayırabiliriz. Birey, geçici olarak uyku sorunları yaşayabilir. Bu geçici uyku sorunları seyahat, taşınma, yeme düzenindeki değişiklik, grip, ameliyat vb. sağlık sorunlarına bağlı uykusuzluklar, hayat değişikliğine bağlı zorluklar veya iş değişikliğine bağlı zorluklardan, mevsim değişikliklerinden olabilir. Birçok birey bu tarz zorluklar yaşar. Örneğin, yeni bir işe başlayacaksanız ve daha yoğun çalışacaksanız, bedeninin o tempoya ayak uydurana kadar 2-3 gün uyku düzeninizi ayarlamakta sorun yaşayabilirsiniz. Bir süre sonra, siz iş temposuna ayak uydurdukça, bedeninin de uyku ve yemek düzeninizi ona göre ayarlayacaktır.

Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma-
Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma-

Kısa Süreli Uykusuzluğun Sebepleri Nelerdir?

Kısa süreli uykusuzluk, kimi zaman 3-5 günden daha uzun sürebilir ve birkaç haftaya yayılabilir. Özellikle, bireyin hayatındaki stres seviyesi arttıysa ve bu kişi daha kaygılı hissediyorsa uykusuzluk yaşayabilir. Bu stresörler bir yakının kaybı, aile hayatı ile ilgili problemler, sağlık problemleri, iş hayatındaki stresler olabilir. Bu noktada, kişi günlük hayatında hissettiği kaygı ile baş etmekte bir nebze güçlük çektiği için gece uyumak için zihnini yeterince boşaltamamaktadır ve bu nedenle uykusuzluk yaşamaktadır. Eğer, bu kısa süreli uyku problemleri, yaşanan zorlukların aşılamaması sebebiyle kronik bir hal alabilir. Kayıp sonrası ortaya çıkan kronik yas ve depresyon, kaygının artmasıyla ortaya çıkan kaygı bozuklukları, iflas, işsizlik, alkol ve madde kullanımı uzun süreli uykusuzluklarda rol oynayabilir.

Ne zaman Psikolojik Destek Alınmalı?

Bu noktada, kısa süreli uyku problemleri eğer kişinin günlük hayatını etkiliyorsa bir ruh sağlığı çalışanına başvurulup psikolojik destek alınabilir. Bu ruh sağlığı uzmanı bir klinik psikolog veya psikiyatr olabilir. Eğer uyku probleminiz, sağlık sorununa bağlı değilse ve hayatınızdaki zorluklardan dolayı ortaya çıkıyorsa, bu kronik hale gelmeden önlem almalı ve bir klinik psikolog veya bir psikiyatr ile bir görüşme ayarlayıp bu sorunlarla nasıl baş edebileceğiniz üzerine çalışmalısınız.

Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma---
Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma—

Kadın ve Erkekler arasında Uykusuzluğun Yaygınlığı

Uykusuzluğun, özellikle kadınlarda ortaya çıktığı en baskın nokta ise gebelik sonrasıdır. Hemen hemen her yeni doğan bebek, rahimden çıktıktan sonra, dış dünyaya ayak uydurmakta zorlandığı için geceleri sık aralıklarla uyanır. Uyandığı zaman ise ağlar ve annesinin yanına gelmesini ister. Annesi, gebelikten itibaren tanıdığı biri olduğu için, bilmediği o dış ortamdaki anne kokusu, sesi ve dokunuşu bebeği sakinleştirip tekrar uyutur. Bebek yaklaşık 3 aylık olduğu zaman, gece uykusu yavaş yavaş düzene girer ve daha deliksiz uyumaya başlar; fakat kimi zaman durum böyle olmaz. Bazı bebek-anne çiftlerinde, doğumdan 3 ay sonrasında bile bebek uyumadığı için annede kronik uykusuzluk baş gösterebilir. Bu durum annenin ya da bebeğin kaygılı olmasından da kaynaklanabilir. Anne-bebek çifti dış dünyada uyumlanmakta zorlanmaktadır ve bebek sakinleşmekte zorlandığı için uykuyu devam ettirememekte ya da çok zor dalmaktadır. Eğer doğumdan 3 ay sonra, bebeğin uyku süresi hala kısaysa ve anne uyumakta zorlanıyorsa bir anne-bebek çifti klinik psikolog ile görüşmelidir. Bu görüşmede, psikolog hemen anneye bebeğini nasıl sakinleştireceğini anlatır hem de anneye kendi hayatıyla ilgili ipuçları verir.

Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma--
Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma–

Günde Kaç Saat Uyumak Sağlıklıdır?

Her insanın bir günün ortalama olarak 3’te birini uykuda geçirdiğini düşünürsek uykuyla ilgili zorlukların psikoloji üzerindeki olumsuz etkilerinin boyutu da tahmin edilebilir. Uykuda, hem beden hem de zihin yenilenmektedir. Yenilenemeyen zihin, yorgun olarak başlar ve işlevini yapamayabilir. Ruh sağlığını korumak adına, gerektiği zaman bir ruh sağlığı uzmanına başvurmayı unutmamak gerekir. Nasıl ki grip olduğumuz zaman aile hekimine gidiyorsak, ruhsal bir zorluk yaşadığımız zaman da bir psikoloğa gitmeliyiz.

İlgili Diğer Yazılar

Psikolojik Sorunlar ve Tanı

Uyku Apnesi Nedir?

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

Utanç Duygusu ve Psikolojik Gelişim ve Ruhsal Sorunlar

Terapinin Faydaları

Terapi Yöntemleri

Bağımlılık

Psikoterapi Nedir?

Depresyon Nedir?

Panik Bozukluk Nedir?
Uykusuzluk ve Uykusuzlukla Başa Çıkma, Uykusuzluk, Çift Terapisi, Evlilik Terapisi Kadıköy, Psikolog Kadıköy,Psikolog, Psikolojik Sorunlar Kadıköy, Uykusuzluğun Sorunları, Psikolog Taksim, Psikoterapist, Terapi, Psikolog