Yeme Bozukluğu

Yeme Bozukluğu, Psikoterapist, Psikoterapist Moda, Psikolog, Psikoterapi, Terapi, Terapist, Psikoterapist Avrupa Yakası, Psikoterapist Anadolu Yakası, Psikolog Kadıköy

Yeme Bozukluğu

Bedeninizden ve kilonuzdan memnun musunuz? Daha zayıf olmayı arzu eder miydiniz?

  • Sık sık kilonuzun fazla olduğunuzu düşünüyor musunuz?
  • Kilo almaya dair kaygılarınız var mı?
  • Kilonuzu korumak için ne yemeniz gerektiğini sıkça düşünüyor musunuz?
  • Kilonuzu korumak ya da azaltmak için yemek yemenizi kontrol altına almaya çalışıyor musunuz?
  • Kilonuzu korumak ya da azaltmak için yemek yedikten sonra çok spor yapıyor musunuz?
  • Kilonuzu korumak ya da azaltmak için yemek yedikten sonra sindirim sistemine yardımcı ilaç kullanıyor musunuz?
  • Kilonuzu korumak ya da azaltmak için yemek yedikten sonra kusuyor musunuz?

Bu soruların cevaplarının hepsi ya da çoğuna evet cevabı veriyorsanız halk arasında yememe hastalığı olarak da bilinen yeme bozukluğu adı verilen bir rahatsızlıktan muzdarip olabilirsiniz.

Yeme Bozukluğu
Yeme Bozukluğu

Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme bozukluğu özellikle ergenlerde ve genç yetişkin kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bozukluk olarak toplumda yüksek oranında görülmemesine rağmen yemek yemeği kontrol etme, kilo almaya dair korku yaşama ve sık diyet yaparak yemek yemekten mahrum etme şeklinde daha hafif düzeylerde toplumun %80’inde bu tarz yakınmalar vardır.
Yeme bozukluğunun iki alt tipi vardır: Anoreksiya Nervoza ve Bulumia Nervoza.

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza’da kişi yağı ve boyu göz önüne alındığı zaman vücut ağırlığı sahip olması gereken beden ağırlığının bir hayli altındadır (%15 ve üzeri). Bu kişiler normalde olmaları gereken kilodan daha zayıf olmalarına rağmen kilo almaya dair korku ve kaygı hissederler. Bu kişilerin zayıf olduklarını kabul etmezler; hatta, zayıf olduklarını inkar ederler. Kadınlarda adet döngüsünde kesilmeler meydana gelir.

Anoreksiya Nervozanın Alt Tipleri

Anoreksiya Nervoza iki şekilde ortaya çıkabilir. Kısıtlı tipinde kişi yemek yemesini engeller ve alması gereken besin miktarını yeterince almaz. Bu durumu zayıf olmasına rağmen sürdürür ve gerektiği kadar yerse şişmanlayacağına dair bir korku yaşar. Etrafındaki kişiler zayıf olduğunu söyleseler bile bunu reddeder ve inatla az yemeye devam eder. Tıkanırcasına yeme ve çıkarma tipinde ise kişiler yemek yemesini uzunca bir süre engelledikten sonra bir anda tıkanırcasına, çok fazla yemek yer. Bu tıkanmanın arkasından yedikleri bu fazla yemekten kurtulmak için bu yemeği çıkarırlar: Kendilerini kusturarak, laksatif denilen sindirime yardımcı ilaçlar alarak, lavman yaparak. Bu rahatsızlığa sahip her kişinin kusması ya da sindirime yardımcı ilaç kullanmasına gerek yoktur. Kişinin alması gereken besinleri yeterince almaması ve boyu ve kilosu oranlandığı zaman beden ağırlığının olması gerekenden düşük olması Anoreksiya Nervoza olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Halk arasında bir deri bir kemik denen bir çok kişi, süper modeller bu rahatsızlığın mağdurları arasındadır.

Yeme Bozukluğu-
Yeme Bozukluğu-

Yeme Bozukluğu Tedavisi, Terapist, Terapist Moda, Psikolog, Psikoterapi, Terapi Kadıköy, Terapist Kadıköy, Psikoterapist Avrupa Yakası, Psikoterapist Anadolu Yakası, Psikolog Kadıköy

Bulumia Nervoza

Bulumia Nervoza’da ise kişi Anoreksiya Nervoza’daki kadar zayıf değildir. Bulumia Nervoza’da kişi bir anda çok yüksek miktarda, tıkınırcasına yemek yer. Bu yemek yemenin belirgin iki özelliği vardır: Bu kişi benzer durumlarda kendisi gibi birinin yiyebileceğinden çok daha fazla yemek yemiştir ve yemek yemesini kontrol altına alamayacağına ya da durduramayacağına dair bir korku hissetmiştir. Bu kişi, tıkırnırcasına yemek yemesini dengelemek için kendisini kusturmak, sonrasında bir süre yemek yememek, çok spor yapmak, sindirime yardımcı ilaçların aşırı kullanılması gibi yöntemler kullanır. Bu davranış haftada bir iki kere ortaya çıkabilir. Bulumia Nervoza da iki şekilde ortaya çıkabilir. Çıkartma olan tipte kişi düzenli olarak kendisini kusturur, sindirim sistemine yardımcı laksatif gibi ilaçlar kullanır ya da lavman yapar. Çıkartma olmayan tipte ise kişi çok yemek yedikten sonra bir süre hiç yemek yemez ya da aşırı spor yapar. Bulumia Nervoza’da da tıpkı Anoreksiya Nervoza’da olduğu gibi kişi kendisini değerlendirirken vücudunun ağırlığından etkilenir.

Yeme Bozukluğu Tedavisi

Eğer bu tarz bir durumun sizde veya bir yakınınızda olduğunu düşünüyorsanız bir klinik psikolog ya da psikiyatri uzmanına başvurmalısınız. Yeme bozuklukları veya yemek yemeye dair kaygılar ve korkular kimi zaman sadece konuşma terapisiyle kimi zaman ise konuşma terapisi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir.

İlgili Diğer Yazılar

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

Terapinin Faydaları

Terapiye Dair

Psikoterapi Nedir?

Depresyon Nedir?

Yeme Bozukluğu, Psikoterapist, Psikoterapist Moda, Psikolog, Psikoterapi, Terapi, Terapist, Psikoterapist Avrupa Yakası, Psikoterapist Anadolu Yakası, Psikolog Kadıköy

1 Yorum

Comments are closed.