Korku Duygusu

Korku Duygusu, Korkmak, Korku Psikolojisi, Korku Terapisi, Psikoloji, Korku Psikologu, endişe, Kaygı, Korku Psikolojisi Yenme, Korkuyla baş etmek, Korkularla Başa çıkmak, Korkuyla nasıl başa çıkılır, Kaygı
(KORKMAK VE KORKMAKTAN KORKMAK)
Korku, en temel duygularımızdan biridir. Korku, hepimizin bildiği ve deneyimlediği bir duygudur, bu duyguya yabancı olan biri yoktur. Farklı farklı zamanlarda deneyimleyebilsek de hepimiz için tanıdık bir duygu.

Korku Duygusu-----
Korku Duygusu—–

Evrimsel açıdan değerlendirdiğimizde korku ruhsal yapımız için oldukça gerekli bir duygu. Bu duygu sayesinde tehditleri algılayıp onlardan kaçınabiliriz. Korku duygusu, acı duygusuyla bağlantılıdır: Acı hissedebileceğimizi düşünüp korktuğumuz şey ile aramıza belirli bir mesafe koymaya çalışırız.

Korku Duygusu
Korku Duygusu

Kaygı ve Korku Arasındaki Fark nedir?

Anksiyete (endişe ve kaygı), korkuya yakın bir duygudur. Korku, o anda hissedilen, neden dolayı oluştuğu daha belirgin bir duygu iken anksiyete (endişe ve kaygı) daha çok neden dolayı hissettiğimizi tam olarak bilemediğimiz ve şimdiden ziyade geleceğe yönelik bir duygudur. Evrimsel olarak hem korku hem de kaygı, tehditleri belirleyip onlardan kaçınmaya yöneliktir, bu nedenle bir arada bulunabilirler.

Hayvanlar da korku duygusuna sahiptirler, ancak insanların duyguları hayvanlardan daha karmaşıktır çünkü insanlar sahip oldukları duygularla ilgili değerlendirme ve sorgulama yaparlar. Bu da demek oluyor ki duygularımız hakkında duygu ve düşüncelere sahibiz ki bu duygularımızı ve onlarla baş etmemizi çok daha karmaşık hale getiriyor.

Korku Duygusu----
Korku Duygusu—-

Korku nasıl oluşur?

Bize kaygı ve korku veren bir durumun içine girmeden önce o durumu hayal etmeye başlarız, bu da kaygı ve korkumuzun oluşmaya başlamasına neden olur. Daha sonra, daha önce bu duygularımızın bizim için durumu ne kadar zor hale getirdiğini hatırlarız ve bu da kaygı ve korkumuzun artmasına neden olur. Sonra, baş etmeni zorluğu iki katına çıkar çünkü artık hem kaygı ve korku hem de kaygı ve korku hakkında kaygı ve korku vardır. Diğer bir deyişle bir duygu, değerlendiren tarafımızla iki duyguya dönüşür: Korku ve korkunun korkusu. Korkunun korkusu ise anksiyete bozuklukları ve depresif rahatsızlıklar ile ilişkilidir. Olumsuz duyguya sahip olma, acı veren bir kısırdöngüye yol açar; olumsuz bir duyguya sahip olma ve bu olumsuz duyguyla ilgili olumsuz bir duyguya sahip olma. Örneğin olumsuz bir duyguya sahip olmayı zayıflık olarak görüyor olabilirsiniz, ya da kendinizle ilgili bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ya da insanların sizi yargılayıp küçümseyeceğini sanıyor olabilirsiniz ki bu da olumsuz duygunuzu artıracaktır.

Korku Duygusu--
Korku Duygusu–

Düşünen ve değerlendiren tarafınız şu soruları soruyor olabilir:

  • Ne hissediyorum? Hangi duygu bu?
  • Hissettiklerim normal mi? Duygum normal mi?
  • Diğer insanlar nasıl hissediyor / onlar olsa nasıl hissederdi?
  • Bu duyguya sahip olduğumu bilselerdi ne düşünürlerdi?
Korku Duygusu------
Korku Duygusu——

Sahip olduğumuz olumsuz duyguları yargılayan, eleştiren, küçümseyen, onları bastırmaya çalışan tarafımız bizi daha hassas hale getiriyor. Olumsuz duyguların, korkunun, kaygının ve diğer duyguların sağlıklı ve adaptif bir şekilde işlenmesi engelleniyor. Bizi zorlayan, rahatsız eden, tahammül etmekte zorlandığımız duygularımızla baş etmenin en etkili yollarından biri profesyonel yardım almaktır. Psikoterapi, duygularımızın farkına varmamızı ve onlarla baş etmemizi sağlayacak en etkili yollardan biridir.

İlgili Diğer Yazılar

İlişkilerin Aritmetiği: Gündelik İlişkilerin Dinamiği üzerine

Yetişkin Psikoterapisi ve Bebek Araştırmaları

Terapin Faydaları

Hiçkimsenin Sınırında: Ithaka Yeniden!

Öznelliklerarası Psikanaliz

Psikanaliz ve Film Analizi Üzerine

Utanç Duygusu ve Psikolojik Gelişim

Terapiye Dair

Yılkı: Şiir Analizi

Freud’un Teorisinde Ölüm ve Ölümlüğün Yeri

Dedemin İnsanları Film Analizi

Psikanalizle ilgili Kitap Önerileri
Korku Duygusu, insan neden korkar, Korkusunu yenmek, Korku Terapisi, Korku Psikoloji, Korku Psikologu, endişe, Kaygı, Korku Psikolojisi Yenme, Korkuyla baş etmek, Korkularla Başa çıkmak, Korkuyla başa çıkma yolları, Kaygı