Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

34
2281
Yas Sürecinde Psikolojik Yardım
Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım, kayıp ve yas, yas, avrupa yakası psikolog, anadolu yakası psikolog, kadıköy psikolog, taksim psikolog, kadıköy terapi, anadolu yakası terapi merkezi, anadolu yakası psikiyatrist

Kayıp ve yas süreci, belirsiz bir yolculuktur. Bu yönüyle korkutucu olabilir. Psikoloğunuz, bu belirsiz yolculukta size eşlik edebilir ve bu süreçle baş etmenizi kolaylaştırabilir. Bu yolculuğu deneyimleme şekli, kişiden kişiye ve kültürden kültüre farklılık gösterir. Bazı benzerlikler olabilmekle birlikte, bu deneyimin tek ve evrensel bir biçimi yoktur. Bu süreç, bazen daha bastırılmış şekilde bazen de daha görünür olarak yaşanabilir. Bu yaşananlar, bir kayıp durumu karşısında verilen tepkilerin bütünüdür. Yaşanan duygusal acı, bu tepkinin bir parçasıdır. Bu duygusal acı yeterince ifade bulamadığında bedende strese bağlı çeşitli yansımaları olabilir.

Yas Sürecinde Psikolojik Yardım----
Yas Sürecinde Psikolojik Yardım—-
“Kayıp” Ne Demektir?

Kayıp deyince aklımıza ilk olarak ölüm gelebilir; fakat günlük rutin hayatımız içinde okula başlamak, okuldan ayrılmak, işe başlamak, işten ayrılmak, ev taşımak, emekli olmak gibi birçok küçük kayıp yaşarız ve bunlar bizi daha büyük kayıplar için duygusal ve bilişsel olarak daha güçlü hale getirir. İlişkiler koptuğunda, sağlığımız tehdit altındayken, çok istediğimiz şeyler gerçekleşmediğinde ve en çok da beklenmedik ve travmatik ölüm deneyimi karşısında bu baş etme becerileri daha fazla teste tabi olur.
Kayıplar; güvenlik algımıza, amaçlılık, anlamlılık ve değerlilik hislerimize tehdit oluşturur.
Bazen içsel ve dışsal kaynaklarımız kayıp deneyimi karşısında yetersiz kalabilir. Böyle bir durumda psikolojik yardım almak oldukça önem kazanır.

Hangi Durumlarda Yas Deneyimi Yaşanabilir ve Psikolojik Destek Alınabilir?

Kayıp ve Yas Sürecinde Psikolojik Yardım, kayıp ve yas, yas, avrupa yakası psikolog, anadolu yakası psikolog, kadıköy psikolog, taksim psikolog, kadıköy terapi, anadolu yakası terapi, anadolu yakası psikiyatrist

 • Hayatın akışını değiştiren olaylar ve durumlar
 • Ani bir kötü haber almak
 • Kazalar ve ölümler
 • Tıbbi bir tanı almak
 • Kronik rahatsızlıklar
 • Mental yetersizlikler
 • Kürtaj ve düşük
 • Ayrılık
 • Boşanma
 • Gerçekleştirilememiş istekler
 • Hayalkırıklıkları
Yas Sürecinde Psikolojik Yardim--
Yas Sürecinde Psikolojik Yardim–
Bir Kayıp Durumu Karşısında Gösterilen Tepkiler
İnkar, çaresizlik, suçluluk, kızgınlık ve umutsuzluk duyguları bu tepkilerden bazılarıdır. Kayıp, aynı zamanda stresi de doğurur. Bazen bu süreç karmaşık bir hal alabilir, devamlı hale gelebilir.
Donma, şok ve inkar tepkileri; bunaltıcı hale gelen acı deneyimine karşı bir koruma oluşturur. Bu tepkilerde; durumu ve olanları gerçekdışı ve rüya gibi algılama hali oluşur.
Fiziksel tepkiler ise; çarpıntı, sık yutkunma, hıçkırarak ağlama, uykusuzluk ve iştah kaybı olabilir.
Yoğun özlem duyulabilir. Kayıp olanı aramaya dair bilinçdışı bir zorlantı olabilir. Hayal kurma hali, çeşitli sanrılar, olayları tekrar tekrar gözden geçirme ve pişmanlık yaşanabilir.
Yönü belirli olmayan bir öfke, birini suçlama ihtiyacı ya da cezalandırılma hissi gibi protesto tepkileri olabilir. Yoğun kaygı hali yaşanabilir, baş edememeye dair korkular oluşabilir. Huzursuzluk ve gerginlik hali deneyimlenebilir.
Psikolojik Yardımın İşlevi
Tedavide; kişinin dışsal deneyimi (neyi nasıl kaybettiği), içsel deneyimi (kaybın kişi üzerindeki etkisi) ve dönüşüm deneyimi (terapötik süreçte bu deneyimi nasıl anlamlandırdığı) önemlidir. Psikoloğun rolü; kayıp öyküsünün ifade edilmesine yardımcı olmak (inşa etmek), kayıp öyküsünün araştırılmasını desteklemek (inşa edileni çözmek) ve öykünün tutan, destekleyen ve besleyen şekilde yeniden inşa edilmesi için çalışmaktır. Yeniden inşa aşamasında, gerçeğin kabulüne doğru yol alınır ve kayıp deneyimini anlamak için daha tatmin edici yöntemler bulunur.

İlgili Diğer Başlıklar

Kayıp ve Aile

Terapinin Faydaları

Terapi Yöntemleri

Freud’un Teorisinde Ölüm ve Ölümlüğün Yeri

Çocuklarla Ölümü ve Yası Konuşmak

Boşanma, Ayrılık ve Psikolojik Etkileri

YYas Sürecinde Psikolojik Yardım, kayıp ve yas, yas, psikolojik destek, anadolu yakası psikiyatri merkezi, kadıköy psikiyatri, taksim psikiyatri merkezi, kadıköy terapist, en iyi tavsiye terapist, anadolu yakası tavsiye psikiyatrist

34 YORUMLAR

Comments are closed.