Çift ve Aile Terapisi ve Danışmanlığı

Aile ve Çift Terapisi ve ilişki Danışmanlığı

Aile ve Çift Terapisi ve ilişki Danışmanlığı, Aile ve Çift Terapisi, Çift Terapisti, Aile Terapisti, Aile Terapisi, Çift Danışmanı, Aile Danışmanı, Çift Terapisi Avrupa Yakası, Çift Terapisti Avrupa Yakası, Aile Terapisti Anadolu Yakası, Aile Terapisi Anadolu Yakası

Aile ve çift Terapisi ve ilişki danışmanlığı Temel Kavramlar 

Aile ve çift terapisi ve ilişki danışmanlığı yaklaşımının, yetişkin bireysel psikoterapiden farklı yönleri bulunur. Bireysel psikoterapi kişinin yaşadığı duygusal sorunları aşmasına yardımcı olurken kişilikte değişimi hedefler, çift ve aile terapisi veya danışmanlığı ise ayrı ayrı bireylerin sorunlarına odaklanmak yerine kişilerarası ilişkiye odaklanır ve ilişkide değişimi hedefler. Terapide öncelikli olan ilişkilerdir. Temel varsayımları da şudur: “Eğer bir sorun var ise bunun kaynağı birey değil, bireyin içinde bulunduğu ilişkilerdir”. “Çift veya aile ilişkisinde bir kişide olacak değişim tüm bireyleri de etkiler”.

Pek çok çift, daha fazla sevgi ve yakınlık arayışı, daha iyi iletişim kurma isteği ve cinsel birliktelikten daha keyif alma ihtiyacı içinde terapiye gelirler. Aile ve çift terapisi süreci yardımıyla hem yaşadıkları ilişkinin hem de, genel anlamda, yaşam kalitelerini artırmaya çalışırlar.

Aile ve Çift Terapisi ve ilişki Danışmanlığı
Aile ve Çift Terapisi ve ilişki Danışmanlığı

Aile ve Çift Terapisti

Çiftlerin veya ailelerin bu meseleler ile ilgili duygularını ve düşüncelerini açıklaması için kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam sunar. Görüşme süresince çiftin veya ailenin gereksinim ve ihtiyaçlarına uygun çözümler bulmalarına yardımcı olarak terapide istenilen sonuca ulaşmalarına, daha kaliteli ve mutlu ilişkiler yaşamalarına katkıda bulunur.

Kimler başvurabilir?

Çift terapisine uzun süredir ilişki yaşayan veya evli olan çiftler yararlandığı gibi evlenmeyi düşünen flört veya nişan aşamasında bulunan çiftler de terapiden yararlanabilirler. Evlilik öncesi danışmanlık çiftlerin birbirlerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini daha iyi anlamalarına yardımcı olarak evliliğin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Aile Terapisine ebeveynlerin çocuğu ile yaşadığı sorunu gidermek veya çocuğun duygu ve davranış düzeyinde gösterdiği sorunları gidermek isteyen aileler başvurabilir.

Aile ve Çift Terapisi ve ilişki Danışmanlığı-
Aile ve Çift Terapisi ve ilişki Danışmanlığı-

Aile ve Çift Terapisi ile çalışma yöntemleri

Çift ve Aile Terapisi 15 ila 20 seans süren kısa süreli bir terapi modelidir; ancak ailenin veya çiftin getirdiği soruna ve sürece göre bu süre daha kısalabilir veya uzayabilir. Haftada en az bir kez 45-50 dakika ile bir saat arasında değişen sürelerde düzenli görüşmeler yapılır, görüşmeye her aile üyesinin veya çiftlerden her ikisinin de gelmesi gerekmez. Çift ve aile terapisti aile bireylerinden veya çiftlerden biri ile de çalışabilir ancak birlikte gelmeleri önerilir. Görüşmeler ayrı ayrı aile üyeleri ile veya çiftlerden biri ile ayrı daha sonra ortak olacak şekilde yapılabilir.

Lunar Psikoterapi Merkezi ile iletişime geçerek daha fazla bilgi ve destek alabilirsiniz.

İgili Diğer Yazılar

İlişki Sorunları ve İlişki Sorunlarıyla Başa Çıkma Yolları

Boşanma ve Ayrılık ve Psikolojik Etkileri

Çiftlerin Kavga Etme Nedenleri

Çift Terapisinin Faydaları

Evlilik Terapisi Yöntemleri ve İlişki Sorunları

Aile & Çift ve Evlilik Terapisi Yöntemleri

Çift Terapisi ve Çift ilişkisine Faydaları

Aile ve Çift Terapisi ve ilişki Danışmanlığı, Aile ve Çift Terapisti, Çift terapisti Moda, Çift Terapisti Kadıköy, Aile Terapisti, Aile Terapisi, Çift Danışmanı, Aile Danışmanı, Çift Terapisi Avrupa Yakası, Çift Terapisti Avrupa Yakası, Aile Terapisti Anadolu Yakası, Aile Terapisi Anadolu Yakası